Skip to: Menu | Main content

subskrybent kanałów informacyjnych

Kolejne ugody w sprawie rootkita Sony

Mamy więcej informacji na temat kolejnych ugód Sony BMG w sprawach tzw. rootkita. Najpierw doszło do zawarcia ugody z władzami stanów California oraz Texas oraz z obywatelami tych stanów, a ostatnio z 39 innymi stanami. Z pierwszych ugód z Texasem i stanem California wynika, że Sony BMG ma zapłacić 1.5 miliona dolarów; z tych ostatnich ugód wynika, że Sony BMG ma zapłacić ponad 4 miliony dolarów (4,25) na rzecz 39 stanów. W zeszłym roku doszło do zawarcia ugód w sprawach rozpoczętych pozwami zbiorowymi, którymi "opiekowała się" Electronic Frontier Foundation.

Trybunał o formie papierowej i elektronicznej - jaskółka wiosny nie czyni

Kilka razy zastanawiałem się już na łamach tego serwisu co by się stało, gdyby Trybunał Konstytucyjny musiał rozstrzygać o konstytucyjności niektórych przepisów związanych z informatyzacją (por. ). Mamy już pierwsze rozstrzygnięcie Trybunału dotyczące rejestru transakcji i trybu dostarczania danych z rejestru Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (sygn. U10/05). Czy wobec braku rozstrzygnięcia ustawowego co do formy prowadzenia rejestru oraz przesyłania informacji można przewidzieć w rozporządzeniu jedynie elektroniczną drogę? Czy można „narzucić” elektroniczną formę przekazu informacji? Trybunał nie doszukał się naruszenie Konstytucji...

Opinia ISOC PL na temat projektu rozporządzenia w sprawie BIP

ISOC Polska - Pon, 2006-12-18 20:48

Opinia na temat projektu rozporządzenia w sprawie BIP, przesłanego nam przez MSWiA do konsultacji (z bardzo krótkim terminem na udzielenie odpowiedzi).

Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów (KROS) - rozpoczęcie działań

ISOC Polska - Czw, 2006-12-14 12:29

Internet Society Poland wraz z czołowymi firmami i organizacjami polskiej branży teleinformatycznej utworzyło Koalicję na Rzecz Otwartych Standardów (KROS). Zaczął działać serwis www.standardy.org.

Plan Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010 - projekt

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało dziś na swoich stronach projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Planu Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010. Przy projekcie jest oczywiście jeszcze cztery załączniki. Projekt Planu informatyzacji "chodził" już od jakiegoś czasu w Sieci (różne osoby przesyłały różnym osobom mailem); jest już w BIP MSWiA, więc mogę się z nim oficjalnie zapoznać. Członkowie Rady Informatyzacji nie otrzymali wcześniej "oficjalnym" kanałem tych dokumentów.

Senator do premiera o formacie XAdES i podpisie elektronicznym

Oświadczenie złożone przez senatora Zbigniewa Raua, skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych i administracji Ludwika Dorna. Chodzi o kwalifikowany podpis elektroniczny i jego bariery w Polsce, a konkretnie o postulat zmiany rozporządzenia i dopuszczenie jedynie formatu XAdES jako wiążącego. Oświadczenie skierowane w trakcie 22. posiedzenia Senatu, 22 listopada 2006 r.

Wejść na ścieżkę uzależnienia łatwo...

Niby powstał Krajowy System Informacyjny Policji (KSIP), może z niego korzystać Komenda Główna Policji, jednak - jak donosi Puls Biznesu - "wszystkie modyfikacje policja musi uzgadniać z firmami Oracle i HP, które pomagały we wdrożeniu KSIP. Inaczej straci gwarancję na jego działanie". O to właśnie chodzi we wchodzeniu "na ścieżkę uzależnienia" państwa od biznesu. Zwłaszcza w sektorze ICT.

Specyfikacja Płatnika to informacja publiczna - orzekł sąd

Zgodnie - dziś Sąd Rejonowym dla Warszawy - Mokotowa ogłosił wyrok w sprawie z powództwa Sergiusza Pawłowicza przeciwko ZUS o udostępnienie specyfikacji technicznej protokołu KSI MAIL (por. również: O Płatniku i ZUS z neutralnością i otwartością w tle). Sąd przyznał rację Sergiuszowi. Ta sprawa ma kolosalne znaczenie, gdyż tego typu procesów cywilnych związanych z udostępnieniem informacji publicznej nie ma w Polsce jeszcze zbyt wiele. Interesujący dla badaczy jest również przedmiot sporu - specyfikacja techniczna.

8 grudnia ma być wyrok w sprawie Płatnika

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią - dziś o godzinie 11:00 (z drobnym poślizgiem) w Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Mokotowa (Warszawa, ul. Ogrodowa 51 A) odbyła się rozprawa w sprawie z powództwa Sergiusza Pawłowicza przeciwko ZUS o udostępnienie specyfikacji technicznej protokołu KSI MAIL. Rozprawa trwała krótko (15 minut). Wyrok w sprawie zostanie ogłoszony 8 grudnia.

O Płatniku i ZUS z neutralnością i otwartością w tle

Tak. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził w systemie informatycznym funkcję, dzięki której nie będzie przyjmował dokumentów ubezpieczeniowych "z poważnymi błędami". Jutro zaś (tj. 24 listopada) o godzinie 11:00 w Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Mokotowa (Warszawa, ul. Ogrodowa 51 A) odbędzie się rozprawa w sprawie z powództwa Sergiusza Pawłowicza przeciwko ZUS o udostępnienie specyfikacji technicznej protokołu KSI MAIL. Toczy się spór o „otwartość” i neutralność technologiczną. Atmosfera się zagęszcza. Problem w tym, że nie wystarczy jakiegoś rozwiązania nazwać "otwartym", by istotnie takim właśnie było.

Przerażająca reklama filmu, ale nie adresowana do dzieci

Internetowa reklama filmu Pulse, która pojawiła się w serwisie internetowym Yahoo! była powodem pięciu skarg, które skierowano do regulatora reklamy na brytyjskim rynku - the Advertising Standards Authority (ASA). Regulator jednak uznał, że sposób zaprezentowania reklamy nie stanowił złamania dobrych praktyk na rynku promocyjno-reklamowym.

Rządy Róży - kontrowersyjna gra na Play Station 2

Przyznam, że nie grałem w grę Rule of Rose. Nie miałem również możliwości wyrobienia sobie zdania np. przyglądając się tej grze bliżej (trailer to za mało, ale jest poniżej). Ograniczę się zatem jedynie do zrelacjonowania dyskusji, która w Polsce towarzyszy wejściu tej gry na nasz rynek. Chodzi o to, że zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej "tego rodzaju treści, które wprost adresowane do dzieci i młodzieży stanowią dla nich istotne zagrożenie". Na temat gry "Rządy Róży" wypowiadają się również naukowcy - psycholodzy. Jest też doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Oficjalne komunikaty nie wskazują jednak przepisu karnego, który rozpowszechnienie gry miałby naruszyć.

W trosce o e-konsumentów

"Większość polskich sklepów internetowych wciąż nie spełnia standardów rzetelności obowiązujących profesjonalistów i nie zapewnia dostępu do kompletnych, jasnych i zrozumiałych informacji związanych z zawieraniem umowy" - stwierdziła w sierpniu Federacja Konsumentów. Rzepa dziś dodaje kilka słów o działaniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Interpelacja w sprawie neutralności technologicznej

Interpelacja nr 5042 do prezesa Rady Ministrów w sprawie otwartych standardów - fundamentu e-administracji.

Światowy Dzień Usability

ISOC Polska - Śro, 2006-11-08 19:11
Start: 2006-11-14 18:00 End: 2006-11-14 22:00 Timezone: Etc/GMT+2 Opis wydarzenia:

Światowy Dzień Usability to coroczna impreza gromadząca zainteresowanych tematem użyteczności i wszystkich, którzy nienawidzą zadawać pytań: "dlaczego to nie działa?", "co teraz powinienem zrobić?"

Konferencja w Sejmie: Rewolucja informacyjna – otwarte standardy wymiany informacji

W Atenach trwa , a w polskim Parlamencie odbędzie się niebawem (8 listopada) konferencja pt. "Rewolucja informacyjna – otwarte standardy wymiany informacji". Patronat nad konferencją objął Marszałek Sejmu RP Marek Jurek. Organizatorzy poprosili mnie o moderowanie panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w jej trakcie oraz o rozpowszechnienie informacji o konferencji (co niniejszym czynię). W związku z procedurą wejścia do siedziby Sejmu, organizatorzy proszą o jak najszybsze potwierdzenie udziału w konferencji. Poniżej kilka słów na temat idei konferencji.

Zwrot koncepcyjny w sprawie Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej i system InDyGo

Niedawno relacjonowałem doniesienia prasy na temat koncepcji "jednego okienka" (por. ). Wedle aktualnego stanu prawnego - od 1 stycznia 2007 roku mają wejść w życie niektóre przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a konkretnie te, które stanowią ramy prawne dla utworzenia i działania Centralnej Informacja o Działalności Gospodarczej. Podnoosi się jednak, że gminy nie są przygotowane, że nie ma pieniędzy na realizację ustawy, etc. Stąd konieczność zweryfikowania nieco stanu prawa. Wedle nowej koncepcji – zamiast w gminach – „jedno okienko” realizowane będzie za pomocą urzędów skarbowych. Poniżej kilka słów na temat aktualnych koncepcji z prośbą o dopisywanie w komentarzach własnych uwag (również od webmasterów), dotyczących zagrożeń dla systemu.

Walka "standardów" i modeli biznesowych. Mamy już "ekosystem" informatyczny?

Państwo wymienia się z obywatelami informacjami. Coraz częściej - drogą elektroniczną. Administracja publiczna wymienia się elektronicznie danymi również między sobą. Na rynku jest dostępnych szereg rozwiązań służących do kreowania dokumentów elektronicznych, różne systemy obiegu dokumentów. Państwo musi myśleć również o kosztach swojej działalności. Ale również o tym, by niedyskryminować nikogo, również o bezpieczeństwie własnej infrastruktury, o zapleczu w przypadku awarii, etc... Jest raport, zgodnie z którym rząd Dani w przeciągu pięciu lat mógłby zaoszczędzić 125 milionów duńskich koron, gdyby zainstalował OpenOffice zamiast kupować licencje na Microsoft Office w wersji 2007.

Druga Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Społeczne aspekty internetu"

ISOC Polska - Sob, 2006-10-14 00:41
Start: 2006-12-08 11:00 End: 2006-12-09 18:00 Timezone: Etc/GMT+2 Opis wydarzenia:

Konferencję organizują wspólnie Instytut Dziennikarstwa UW, Instytut Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Instytut Studiów Społecznych UW i Wydział Psychologii UW. Współpracujemy również z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii (PSSiAP) oraz projektem Kultura 2.0.

Konferencja służy prezentacji aktualnych badań oraz integracji coraz liczniejszego środowiska polskich badaczy i badaczek społecznych aspektów internetu. Jej tematyka dotyczy zarówno zjawisk i procesów zachodzących w cyberprzestrzeni, jak i interakcji światów online i offline.

Kultura 2.0. Media, sztuka, dziedzictwo – cyfrowy wymiar przyszłości

ISOC Polska - Sob, 2006-10-14 00:38
Start: 2006-12-06 10:00 End: 2006-12-07 18:00 Timezone: Etc/GMT+2 Opis wydarzenia:

Konferencja „Kultura 2.0” to miejsce spotkania i dyskusji na temat wyzwań, jakie stoją przed polską kulturą w konfrontacji z coraz bardziej cyfrową rzeczywistością. Adresatem konferencji są szeroko rozumiane środowiska kultury – twórcy, menedżerowie, przedstawiciele mediów i przemysłów kultury, osoby odpowiedzialne za politykę kulturalną, przedstawiciele firm technologicznych uczestniczących w konwergencji.

Subskrybuj zawartość