Skip to: Menu | Main content

Izba Celna w Przemyślu: Dopuszczenie ofert równoważnych pojawia się i znika

watchdog, Śro, 2007-12-05 13:25

Izba Celna w Przemyślu ogłosiła 22 listopada 2007 dwa przetargi. Przedmiotem jest 30 komputerów stacjonarnych wraz z systemem operacyjnym MS Windows XP Professional PL z Service Pack 2 oraz pakietem biurowym Microsoft Office Standard 2007 MOLP GOV. Przedmiotem są natomiast 4 serwery a wraz z nimi 4 licencje oprogramowania systemowego Microsoft Windows 2003 Standard Server x64bit Edition EN. Niestety przedmioty obu zamówień nie zostały opisane poprawnie.

W przypadku komputerów stacjonarnych nieprawidłowości dotyczą opisów systemu operacyjnego, i pakietu biurowego. Problem w przypadku pakietu biurowego polega na tym, że zamawiający nie dodał klauzuli „lub równoważne” wymaganej przez ustawodawcę w ustawie Prawo Zamówień Publicznych, a tym samym wykluczył z przetargu - już na etapie ogłoszenia - wykonawców oferujących oprogramowanie równoważne zamawianemu.

Kwestia bardziej złożona dotyczy systemu operacyjnego, ponieważ dopuszczono rozwiązania równoważne, ale warunkiem równoważności jest obsługiwanie wszystkich programów wspieranych przez system Windows XP Professional PL, wykonywanie wszystkich funkcjonalności tego systemu oraz obsługiwanie wszystkich urządzeń obsługiwanych przez ten system. Tak sformułowany warunek równoważności praktycznie pozwala na odrzucenie każdej oferty, której przedmiotem nie jest wymieniony w opisie przedmiotu zamówienia w sposób dosłowny system operacyjny Windows. Naszym zdaniem utrudnia to wolną konkurencję, co jest sprzeczne z postanowieniami art 7. ust.1 ustawy PZP zabraniającemu właśnie utrudniania wolnej konkurencji.

W drugim zamówieniu na 4 serwery również użyto nazwy konkretnego produktu bez dopuszczenia równoważności. Tym razem chodzi o system operacyjny Microsoft Windows 2003 Standard Server x64bit Edition EN. Sytuacja jest więc bardzo podobna do przedstawionej powyżej.

Odpowiedz

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania