Skip to: Menu | Main content

Otwarte standardy a otwarte oprogramowanie

Jacek Łęgiewicz, Pon, 2007-01-08 09:14

OpenW dyskusjach o otwartych standardach pojawia się często wątek otwartego oprogramowania i zdarza się, że pojęcia te stosowane są mylnie lub nawet zamiennie.

Standard to zestaw parametrów, który zapewnia odpowiedni poziom zgodności z innymi wytworami techniki, jakości, bezpieczeństwa (za Wikipedią). Standard jest wspólny dla różnych rozwiązań. Standard nazywamy otwartym, jeśli spełnia cztery warunki otwartości.

Otwartość oprogramowania to z kolei cecha konkretnej aplikacji, która może wspierać otwarte standardy. Otwarte oprogramowanie wspierać też standardy zamknięte (na przykład takie, które nie są zarządzane przez niezależną organizację).

W mojej ocenie otwarte standardy są fundamentem, którego przyjęcie pozwala na bezpieczeństwo stosowania zarówno zamkniętego jak i otwartego oprogramowania. Na przykład oparcie rozwiązań na standardzie dokumentów biurowych ODF zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo wyboru oprogramowania otwartego (np. OpenOffice, KOffice), zamkniętego (np. Star Office, MS Office 2007) lub zlecenie stworzenia specjalnie dedykowanego rozwiązania. Co więcej, w każdej chwili użytkownicy mogą zmienić stosowane przez siebie oprogramowanie (z zamkniętego na otwarte i odwrotnie) bez żadnego ryzyka utraty danych lub dostępu do nich. Oczywiście ODF to tylko przykład, innymi są standardy protokołów transmisji danych, opisu procesów, architektury itd. Stosowanie otwartych standardów we wszelkich rozwiązaniach gwarantuje neutralność technologiczną, wolność i bezpieczeństwo wyboru. Dlatego właśnie otwarte standardy są fundamentem, którego postawienie jest niezbędne do stosowania nie tylko zamkniętego ale także otwartego oprogramowania.

Jacek Łęgiewicz jest Głównym Specjalistą Programów Publicznych IBM. Jego blog zawiera osobiste przemyślenia, które niekoniecznie przedstawiają stanowisko IBM oraz organizacji, w których uczestniczy - w szczególności jeśli dotyczą sportu, muzyki lub literatury.

Odpowiedz

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania