Skip to: Menu | Main content

Odyseja Kosmiczna

Jacek Łęgiewicz, Sob, 2007-03-24 13:16

 Wróciłem ostatnio do filmu, który wiele lat temu zrobił na mnie kolosalne wrażenie: Odyseja Kosmiczna 2001 Stanley'a Kubrick'a.

Odebrałem go na pewno inaczej niż przed 10 laty. Kiedyś był dla mnie filmem o cywilizacji i jej granicach, o poszukiwaniu źródeł o ograniczeniach ludzi i technologii. Teraz, kiedy pracuje w branży informatycznej zastanowiła mnie bardziej sama technologia. W polskich recenzjach filmu oraz w odbiorze filmu przez moich przyjaciół zaakcentowana jest pomyłka głównego bohatera, komputera pokładowego o uroczej nazwie HAL (dlaczego uroczej?). HAL rozgrywając z jednym z członków załogi partię szachów zgłasza informację o usterce zewnętrznej anteny. Po rozebraniu anteny okazuje się jednak, że usterki nie ma. Czyżby pierwszy w historii przypadek błędu technologii HAL 9000? Komputer twierdzi, że to nie on się pomylił, że przyczyną pomyłki jest błąd ludzki.

W istocie, HAL zaprogramowany został tak, aby z jednej strony ukryć przed użytkownikiem prawdziwy cel misji kosmicznej aż do jej finału, a z drugiej tak, aby służyć użytkownikowi obsługą i utrzymaniem systemów statku kosmicznego. Z jednej strony musi więc kłamać, z drugiej mówić prawdę. W przeciwieństwie jednak do człowieka, nie potrafi sobie z tym poradzić i to właśnie powoduje paranoję, która prowadzi do morderstwa. Jednak HAL ma rację, że to właśnie błąd ludzki staje się przyczyną tragedii. Nie jest to błąd przy tworzeniu kodu, lecz złe określenia zadań HAL'a.

Jaka nauka płynie dla nas dzisiaj z Odysei Kosmicznej? Może na przykład taka, że to użytkownik powinien kontrolować strategiczne zadania aplikacji? Chciałbym ten wpis dedykować Michałowi, od którego dowiedziałem się wczoraj, że jest czytelnikiem mojego blogu :)

Jacek Łęgiewicz jest Głównym Specjalistą Programów Publicznych IBM. Jego blog zawiera osobiste przemyślenia, które niekoniecznie przedstawiają stanowisko IBM oraz organizacji, w których uczestniczy - w szczególności jeśli dotyczą sportu, muzyki lub literatury.

Odpowiedz

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania