Skip to: Menu | Main content

Przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla Urzędu Miasta Gdyni nie zawiera klauzuli równoważności

watchdog, Wto, 2007-11-27 00:58

Urząd Miasta Gdyni ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu komputerowego. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia podano wymagania, które nie dopuszczają składania ofert równoważnych.

Dotyczy to szczególnie 85 komputerów stacjonarnych z sekcji 3.2.1., 3 komputerów stacjonarnych z sekcji 3.2.2. i 1 stacji graficznej z sekcji 3.2.3. We wszystkich tych przypadkach w rubryce "system operacyjny" podano systemy Microsoft Windows Vista Business i Microsoft Windows XP Professional PL z Service Pack 2 - dla każdego zestawu obie wersje tego oprogramowania, z wymogiem dostarczenia komputerów z już zainstalowanym systemem Windows w wersji XP Professional. Poza tym, w rubryce z wymaganymi certyfikatami wyszczególniono m.in. konieczność posiadania certyfikatu firmy Microsoft, potwierdzającego poprawną współpracę oferowanych komputerów z WinXP Pro i Vista Business.

W częściach dotyczących opisu komputerów przenośnych (3.2.8., 3.2.9. - po 2 komputery przenośne; 3.2.10. - 3 komputery przenośne) również zawarto analogiczne zapisy, wymagające systemów operacyjnych w wersji MS Windows Vista Business lub MS Windows XP Professional PL oraz certyfikatów zgodności sprzętu z tymi systemami.

Ponadto, w sekcji 3.2.4. (serwer, 3 szt.) wymagany jest certyfikat firmy Microsoft "potwierdzający poprawną współpracę oferowanych komputerów z WIN 2003 Server", a w sekcji 3.2.5. (serwer, 1 szt.) podano, że opisywany tam sprzęt "sprzęt ma być zgodny z wymaganiami Solaris 10".

W żadnym z powyższych przypadków (zarówno przy komputerach stacjonarnych, komputerach przenośnych, jak i serwerach) nie zawarto klauzuli o możliwości składania ofert równoważnych. Po raz kolejny można zauważyć, jak pieniądze płacone przez podatników są przeznaczane na zakup produktów jednej, konkretnej firmy, bez możliwości przeznaczenia ich na dużo pilniejsze potrzeby. Dziwi również fakt, że dla 88 komputerów zamówiono po dwie wersje systemu operacyjnego wydawanego przez tę samą firmę - sprawia to wrażenie kupowania "na zapas". Być może warto byłoby rozważyć zakup innego systemu, który zawierałby jednocześnie najlepsze cechy obu wspomnianych wyżej wersji, a kosztowałby mniej niż one.

Linki:
Informacja o przetargu - http://www.gdynia.pl/bip/dostawy/4578_46289.html
Lokalizacja specyfikacji - http://www.gdynia.pl/g2/2007_11/13460_fileot.pdf

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania