Tytuł: Na ścieżce uzależnienia już od podstawówki

Szkoła podstawowa nr 210 im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie jest organizatorem . Przedmiotem konkursu jest prezentacja multimedialna jednego z 6 wybranych tematów przygotowana w programie PowerPoint z pakietu Microsoft Office.

Organizatorzy nie dopuścili możliwości wykonania prezentacji w innym programie, chociaż istnieje dużo darmowych aplikacji, które umożliwiają stworzenie równie dobrych prezentacji. W pewnym stopniu zmusza się w ten sposób potencjalnych uczestników konkursu do zakupu konkretnego oprogramowania, uzależniając ich od jednego produktu. Co gorsza takiego, który generuje pliki w formacie, określanym jako "proprietary".

Oznacza to, że jego pełna specyfikacja nie jest dostępna dla każdego, a jedna firma lub grupa firm posiada prawa do patentów użytych w oprogramowaniu. Tym samym nie jest możliwe stworzenie w pełni poprawnego, alternatywnego oprogramowania służącego do edycji lub odczytu tego typu plików. Konsekwencją dla użytkowników jest zagrożenie utratą danych w sytuacji, gdy dostawca wycofa lub zabroni korzystania ze swojego oprogramowania.

W opisanym przypadku młodzi adepci informatyki są przyzwyczajani do korzystania z tego typu produktu. Pomimo tego, że na rynku istnieją programy o podobnej funkcjonalności i otwartym kodzie źródłowym zapisujące w formatach, chroniących przed wymienionym zagrożeniem.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przy pomocy poniższego zadania odróżniamy robotów od ludzi aby zapobiec spamowi umieszczanego w serwisie przez automaty.