Skip to: Menu | Main content

MSWiA: 400 serwerów dla starostw przy naruszeniu zapisów PZP

watchdog, Pon, 2008-01-21 23:37

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło 8. grudnia 2007 przetarg na „Dostawę serwerów do obsługi brokera lokalnego ADS xp oraz sprzętu informatycznego do obsługi kopii bazy operacyjnej i CEP-S”. Szacowana wartość tego zamówienia publicznego to 1 494 729.21 EUR. W opisie przedmiotu zamówienia wprowadzono zmiany naruszające postanowienia ustawy Prawo Zamówień publicznych. Ostateczny termin na składanie ofert przewidziano w dniu 16 stycznia 2008 r.

W skład zamawianego oprogramowania miały wchodzić:

  • Certyfikowany system operacyjny oparty na jądrze Linux (Red Hat Enterprise Linux ES 4 – lub w pełni równoważny) - 400 licencji do 400 serwerów

  • System operacyjny Windows XP Professional PL SP2 lub rozwiązanie równoważne – jedna licencja
  • Microsoft Windows Server 2003 – już bez dodania słów „lub równoważny” do 3 serwerów komunikacyjnych dla służb CEP-S
  • Oracle 9i Oracle9i Database Release 2 Enterprise Edition for AIX-Based 5L Systems z Asystą Techniczną i Konserwacją przez okres 24 miesięcy - Licencja na oprogramowanie dla 2 rdzeni w serwerze bazodanowym

W pierwotnej wersji SIWZ nie było praktycznie problemu braku dopuszczenia oprogramowania równoważnego. Jednak jeden z zamawiających postanowił upewnić się, że system jaki oferuje zostanie zaakceptowany i zadał zamawiającemu następujące pytanie:

Pytanie 21:
W załaczniku nr 1 do SIWZ opasujacym przedmiot zamówienia - parametry techniczne serwera do realizacji funkcji lokalnego brokera w starostwach - Zamawiajacy wymaga dostawy wraz z serwerami do realizacji funkcji lokalnego brokera w starostwach certyfikowanego systemu operacyjnego opartego na jadrze Linux (Red Hat Enterprise Linux ES 4 - lub w pełni równoważny). Czy Zamawiajacy dopusci zaoferowanie nowszej i certyfikowanej wersji systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux ES 4 tzn. wersji Red Hat Enterprise Linux ES 5?

Odpowiedź MSWiA była natomiast następująca:
Zamawiajacy dokonuje nastepujacej zmiany w SIWZ:
W Załaczniku nr 1 i Załaczniku nr 5 do SIWZ w opisie serwera do realizacji funkcji lokalnego brokera w starostwach wprowadza sie nastepujaca zmiane: w pkt. 16 Certyfikowane systemy operacyjne zmienia sie wyrazy „w pełni równoważny” na „nowszy”.

Tym samym zamawiający naruszył Prawo Zamówień Publicznych nie dopuszczając w SIWZ ofert równoważnych. Co gorsza zasady zmieniły się w trakcie trwania przetargu.

Kolejnym ciosem w zgodność zapisów SIWZ z ustawą była odpowiedź MSWiA na następujące pytanie:

Pytanie 78:
W odpowiedzi opublikowanej 11 stycznia 2008 roku na pytanie 21 do tego zapytania Zamawiający dokonał następującej zmiany w SIWZ:
„W Załączniku nr 1 i Załączniku nr 5 do SIWZ w opisie serwera do realizacji funkcji lokalnego brokera w starostwach wprowadza się następującą zmianę: w pkt. 16 Certyfikowane systemy operacyjne zmienia się wyrazy „w pełni równoważny" na *”nowszy"*. W związku z tym prosimy o wyjaśnienie, co Zamawiający rozumie przez „lub nowszy". tzn.: Czy Zamawiający rezygnuje z dopuszczenia rozwiązań równoważnych opartych na jądrze Linux, na przykład SUSE Linux Enterprise Server 9 lub 10, i określenie „nowszy" odnosi się wyłącznie do dystrybucji Red Hat, czyli nowszy niż Red Hat ES 4 tzn. 5, 5.1 itd., czy też „nowszy" oznacza również inną równoważną dystrybucję systemu operacyjnego opartego na jądrze Linux na przykład SUSE Linux Enterprise Server 10, wydaną później niż Red Hat ES 4?

Odpowiedź brzmiała:
Określenie ”nowszy” odnosi się do dystrybucji Red Hat.

W związku z niesprawiedliwym potraktowaniem wykonawców jeden z nich wniósł do MSWiA protest domagając się zmiany sposobu opisu przedmiotu zamówienia z wykorzystującego znaki towarowe i patenty na oparty o normy i specyfikacji nie należących do firm trzecich. Ponadto domaga się on dodania w zamówieniu klauzuli „lub równoważne” oraz dokładnego zdefiniowania na czym ta równoważność powinna polegać.

Ze zniecierpliwieniem czekamy na odpowiedź MSWiA w kwestii tak dużego przetargu.

Anonymous (niezweryfikowany), Czw, 2008-01-24 21:10

Wpisano takze bez mydla nazwe Oracle. Oracle i serwer IBMa ( bo SIWZ daje wybranie tylko takiego )to moze byc najdrozsza czesc tego przetargu !

W specyfikacji widac ze sobie wybrano :
- serwery (hardware) HP
- serwery RedHat
- serwer (hardware) IBMa
- serwer Oracle
(oczywiscie takze Windowsy !)

Czy KROS zrobi cos w tej sprawie ?
Powinniscie pisac nie tylko o sprawie Novella i RedHata - bo to wtedy tak nistety wyglada, ze tylko crhonicie swoich czlonkow, a nie calej spolecznosci .
Czy na koniec moze byc ujawnione na tych stronach ile to wszystko kosztowalo z wyszczegulnieniem na wszystkie czesci ?

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania