UM Katowice: Urzędnicy z urzędu miejskiego przechodzą na Open Office

Jak donosi katowickie wydanie Gazety Wyborczej, Katowicki Magistrat rezygnuje, na coraz większej ilości stanowisk komputerowych, z płatnego pakietu biurowego MS Office firmy Microsoft na rzecz darmowego pakietu Open Office. Obecnie znajduje się tam już 327 komputerów tylko z Open Office. Jak przyznaje rzecznik magistratu udało się w ten sposób zaoszczędzić już 300 tys. zł. Sama zmiana okazała się być również bezbolesna, ponieważ konieczne szkolenia prowadzą już zatrudnieni w urzędzie informatycy, dzięki czemu udało się uniknąć dodatkowych kosztów. Urząd planuje kolejne zakupy sprzętu komputerowego z Open Office.

Jak można przeczytać w tym artykule, istotny wpływ na decyzje urzęników miały nie tylko względy ekonomiczne, ale również zalecenie Komisji Europjskiej, aby w administracji stosować darmowe oprogramowanie. Takie zalecenie wynika z dotyczącego wpływu oprogramowania Open Source na konkurencyjność i innowacje w sektorze technologii informacyjnych w Unii Europejskiej.

Jeśli znasz podobne przypadki naruszania prawa lub masz ciekawy temat na artykuł o otwartych standardach, daj nam znać na adres watchdog[at]standardy.org

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przy pomocy poniższego zadania odróżniamy robotów od ludzi aby zapobiec spamowi umieszczanego w serwisie przez automaty.