Województwo Śląskie: Czy skróty klawiszowe skróciły listę potencjalnych ofert?

Urząd Wojewódzki w Katowicach ogłosił na początku maja przetarg na sprzęt komputerowy i oprogramowanie. W skład przedmiotu zamówienia wchodzą oprócz różnych urządzeń peryferyjnych również komputery stacjonarne, laptopy oraz oprogramowanie dodatkowe.

Zamawiający w bardzo oryginalny sposób określił warunki równoważności zamawianych programów.
Zarówno w przypadku systemu operacyjnego równoważnego wymienionemu z nazwy MS Windows XP Professional OEM, jak i pakietu biurowego równoważnego pakietowi MS Office 2007 PL SBE chodzi o nienaganną współpracę z dokumentami kreowanymi we wszystkich wersjach pakietu MS Office jak również o przyporządkowanie poszczególnym poleceniom dokładnie takich samych skrótów klawiszowych.

Jest to bardzo pomysłowy sposób opisu równoważności. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że wymóg dotyczący skrótów klawiszowych ma za zadanie ograniczyć listę potencjalnych ofert. Jeśli zaś chodzi o obsługę plików, to ciekawe, czy w świetle niedawnych doniesień serwisu Slashdot o planach implementacji obługi ODF w pakiecie MS Office 2007 i rezygnacji z wspierania formatu OOXML wymagana nie powinna być również poprawna obsługa ODF. Zamawiający nie mógł jednak wiedzieć o planach koncernu przy formułowaniu opisu przedmiotu zamówienia.

Ciekawym, dodatkowym wymaganiem względem pakietu biurowego jest wchodzący w jego skład program do odczytu poczty elektronicznej oraz do zarządzania kontaktami i terminami. Zawęża on znacznie ilość możliwych do zaoferowania pakietów biurowych, a można mieć wątpliwości co do jego zasadności. Przecież można bezpłatnie skorzystać z jednej najpopularniejszych z oferowanych na rynku aplikacji tego typu.

W późniejszych częściach zamówienia dopuszczono się kolejnych uchybień. Co prawda zdefiniowano w sposób funkcjonalny oprogramowanie do obsługi dokumentów w formacie PDF, co jest pozytywnym krokiem. Z drugiej jednak strony napisano wprost, że specyfikacja ta dotyczy programów firmy Adobe, co już zgodne z ustawą PZP nie jest. Poza tym zamawiający na końcy opisu funkcjonalnego zwraca uwagę ewentualnym wykonawcom jaki program spełnia dane wymagania sugerując dość dobtnie jakiej oferty oczekuje. Podobnie postąpiono jeszcze w kilku przypadkach.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przy pomocy poniższego zadania odróżniamy robotów od ludzi aby zapobiec spamowi umieszczanego w serwisie przez automaty.