Umowa SELECT: W polsce hit przetargów publicznych, w Bułgarii ... przedmiot śledztwa.

W serwisie vagla.pl zajmującym się tematyką prawa nowych technologii ukazał się niedawno wpis dotyczący umowy SELECT, na mocy której administracja publiczna powinna mieć możliwość kupowania oprogramowania firmy Microsoft na preferencyjnych warunkach. Bułgarska prokuratura wszczęła niedawno śledztwo w sprawie tejże umowy. Postępowanie trwa ponieważ cena rynkowa oprogramowania Microsoftu w Bułgarii jest niższa niż ta sugerowana w umowie SELECT. Już wcześniej bo 17 lutego 2004 roku parlament Bułgarski nie zgodził się na podpisanie umowy pomiędzy rządem bułgarskim, a Microsoftem, o czym również można przeczytać na vagla.pl. Parlamentarzyści dziwili się na przykład dlaczego umowy nie można upubliczniać.

Polskim parlamentarzystom takie szczegóły nie wydają się przeszkadzać. Umowa między Polską, a Microsoft została w 2005 roku prolongowana na kolejne 3 lata. Polskie urzędy uzależniły się wręcz od „jedynego słusznego” oprogramowania. Ponadto podmioty administracji publicznej nie zwracając uwagi na zapisy zawarte w ustawie Prawo Zamówień Publicznych wymagają często od dostawców oprogramowania, aby ich oferta była objęta umową ramową SELECT, utrudniając tym samym konkurencję na rynku IT. Przy okazji ignoruje się dynamiczny rozwój oprogramowania alternatywnego względem produkowanego przez Microsoft, które w wielu przypadkach z powodzeniem mogłoby pełnić rolę darmowego, albo przynajmniej tańszego, zamiennika.

Umowa między polskim MSWiA, a firmą Microsoft wygaśnie 31 grudnia bieżącego roku. Może przed jej prolongowaniem warto zastanowić się czy jest ona Polsce naprawdę potrzebna, a przede wszystkim mając za wzór Bułgarię czy jest ona korzystna. Mamy tu jednak na myśli korzyści szersze niż tylko łatwość zakupu oprogramowania Microsoftu.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przy pomocy poniższego zadania odróżniamy robotów od ludzi aby zapobiec spamowi umieszczanego w serwisie przez automaty.