Microsoft: formaty zapisu dokumentów Microsoft Office <2007 uwolnione

Serwis Slashdot.net poinformował 30 czerwca o opublikowaniu przez firmę Microsoft ogromnej objętościowo specyfikacji technicznej binarnych plików (doc, xls ...) używanych do zapisu dokumentów we wszystkich produktach z serii office jakie ukazały się przed Microsoft Office 2007.
Już sam tytuł artykułu na ten temat opublikowanego na oficjanych stronach Microsoftu sugeruje, że szefostwo koncernu chciałoby, aby to dzialanie zostało to odebrane jako jego dobra wola i szalenie pozytywne działanie.
My jednak uważamy, że po pierwsze wynika to z coraz większych nacisków środowiska Open Source, a szczególnie rosnącej popularności pakietów biurowych alternatywnych dla Microsoft Office. W opisanej sytuacji koncern na pewno jawiłby się jako główny hamulcowy dynamicznego rozwoju oprogramowania, a taki image nie przystoi żadnej firmie w branży IT.
Ponadto temat interoperacyjności rozwiązań informatycznych jest coraz częściej poruszany, a Microsoft wie, że ignorowanie tego typu tendencji boli. Dobrym przykładem były opinie specjalistów na temat aktywności koncernu w obszarze internetu. Niektórzy wręcz twierdzili, że Microsoft przespał internet, co kosztowało go np. porażkę na rynku przeglądarek internetowych.
Niemniej, abstrahując od motywacji jaka stała za tą decyzją, uwolnienie specyfikacji formatów zapisu dokumentów jest działaniem zdecydowanie pozytywnym, które na pewno wiele wniesie do jakże potrzebnej obecnie interoperacyjności rozwiązań informatycznych.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przy pomocy poniższego zadania odróżniamy robotów od ludzi aby zapobiec spamowi umieszczanego w serwisie przez automaty.