Ministerstwo Finansów: Jest klauzula "lub równoważne", ale i wątpliwości co do definicji równoważności

Departament informatyki Ministerstwa Finansów ogłosił 28 sierpnia przetarg na zakup 300 komputerów oraz 360 monitorów LCD. W specyfikacji przedmiotu zamówienia można znaleźć dwa fragmenty budzące nasze wątpliwości.

W pierwszym przypadku, zamawiający w SIWZ wyspecyfikował (i narysował) oczekiwany układ klawiszy del, ins, Pg Up itd. W naszym serwisie mieliśmy już do czynienia z sytuacją kiedy taki zapis był stosowany w celu ograniczania konkurencji, należy więc zwrócić szczególną uwagę na ten fragment opisu przedmiotu zamówienia.

Dodatkowo opisując wymagania dotyczące systemu operacyjnego napisano, że każda jednostka powinna mieć zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows XP Professional z SP2. Tym razem w opisie przedmiotu zamówienia nie zabrakło klauzuli „lub równoważne”, podano nawet co zamawiający rozumie pod tym stwierdzeniem. Problem polega na tym, że zdaniem zamawiającego system równoważny powinien obsługiwać wszystkie urządzenia, programy oraz posiadać wszystkie funkcjonalności systemu windows. Niestety naszym zdaniem jest to stwierdzenie zbyt ogólne, aby umożliwić dostawcom oprogramowania altrnatywnego udział w tymże przetargu. Z jednej strony dlatego, że nawet niewielka,błaha i zupełnie nieistotna w przypadku Ministerstwa Finansów funkcjonalność mogłaby zaważyć o odrzuceniu oferty innego dostawcy.
Z drugiej zaś strony, w przypadku różnych systemów operacyjnych pewne funkcjonalności są realizowane przez odmienne programy. Pracownik może więc wykonywać swoje zadania,często w prawie nie zmienionym interfejsie, ale zasada obsługi wszystkich programów systemu MS Windows nie jest już spełniona.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przy pomocy poniższego zadania odróżniamy robotów od ludzi aby zapobiec spamowi umieszczanego w serwisie przez automaty.