Skip to: Menu | Main content

Czym są otwarte standardy?

zbraniecki, Czw, 2006-11-16 16:33

Standardami nazywamy protokoły komunikacyjne, formaty przechowywania danych, języki i interfejsy programowania oraz konstrukcje sprzętu opracowane przez firmy lub instytucje w celu ich upowszechnienia pomiędzy różnymi podmiotami. Niestety mnogość instytucji ustanawiających standardy prowadzi często do paradoksalnych sytuacji - zdarza się, że obok siebie istnieje kilka standardów, będących rozwiązaniami różnych producentów. Sytuacje takie nie sprzyjają wdrażaniu idei, która stała za pomysłem ustanawiania standardów. Zamiast dążenia do ujednolicenia rozwiązań, często jesteśmy świadkami rywalizacji o dominację rozwiązania jako standardu.

Ze względu na swobodę dostępu do standardu i swobodę jego implementacji, możemy wyróżnić dwa rodzaje standardów: standardy zamknięte oraz standardy otwarte.

Otwartość standardu gwarantuje niezależność od producentów, którzy wykorzystują go w swoich rozwiązaniach. Zapewnia przenośność danych oraz infrastruktury. Sprzyja także innowacyjności zachęcając do niekonwencjonalnych wdrożeń dzięki publicznie dostępnej specyfikacji, która pozwala również ufać w jego najlepszą jakość technologiczną.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania