Skip to: Menu | Main content

Office Open XML?

Jacek Łęgiewicz, Śro, 2007-02-28 11:18

.Kilka osób poprosiło mnie o komentarz do stworzonego przez Microsoft Corp. formatu OOXML w odniesieniu do standardu ISO 26300, czyli formatu ODF. Sprawa ta jest zbyt skomplikowana, aby zawrzeć ją w kilku akapitach blogu, które możnaby łatwo przeczytać i przyswoić. Mimo to, chciałbym przedstawić kilka wybranych spostrzeżeń.

Po pierwsze uważam, że OOXML jest po prostu niepotrzebny. Skoro mamy już standard ISO formatu zapisu dokumentów biurowych, to wprowadzenie nowego nie przyniesie społeczeństwu dodatkowych korzyści, tylko skomplikuje życie. Podobnie, nie potrzebujemy dwóch standardów gniazdek elektrycznych. I tak samo jak niewygodne jest używanie dodatkowych wtyczek adaptacyjnych do różnych gniazdek, tak korzystanie z translatorów pomiędzy tymi formatami także nie będzie wygodne. Najrozsądniej byłoby, aby Microsoft po prostu wdrożył standard ISO 26300.

Po drugie format OOXML standaryzuje błędy! Chcąc zapewnić wspieranie wcześniejszych formatów MS Office i spójności danych zapisanych w tych formatach, np. ich graficznego wyglądu (wizualizacji), specyfikacja nowego formatu Microsoftu narzuca sztuczne wywoływanie błędów programów Microsoft Office w oprogramowaniu innych producentów. Dlaczego wszyscy producenci na świecie, którzy chcieliby oprzeć swoje oprogramowanie na międzynarodowym standardzie, mieliby programować błędy Microsoftu? Błędy muszą obciążać ich autora, a nie wszystkich wokół niego.

Po trzecie format OOXML mimo swojej pięknej nazwy opiera się także na strukturach nie-XMLowych, np. masce bitowej użytej do określenia kodowania znaków.

Na koniec sprawa dla mnie najistotniejsza. Otóż według standardu OOXML, został on stworzony w celu uzyskania pełnej zgodności z technologią Microsoftu, która mogłaby być wykorzystywana przez innych. Natomiast ODF został stworzony nie z myślą o jednym producencie, ale o całym rynku. Nie z myślą o jednej technologii, lecz w wyniku 5-letniego ucierania się koncepcji opartych na różnych konkurencyjnych technologiach (m.in. IBM, Sun Microsystems, Novell). Niby niewiele, a jednak śmiały krok w przyszłość, w której standardy IT tworzone będą przez społeczność, a nie pojedynczego producenta.

Polecam także:
- Kompendium zastrzeżeń do OOXML
- Komentarz do uzasadnienia standardu OOXML
- Uwagi na temat ODF i OOXML

Jacek Łęgiewicz jest Głównym Specjalistą Programów Publicznych IBM. Jego blog zawiera osobiste przemyślenia, które niekoniecznie przedstawiają stanowisko IBM oraz organizacji, w których uczestniczy - w szczególności jeśli dotyczą sportu, muzyki lub literatury.

Nie lubię spamu (niezweryfikowany), Śro, 2007-04-18 20:06

Tyle że w OpenXML można wyrazić więcej informacji niż w obecnym standardzie ODF... Na przykład - format do opisu skoroszytu, prezentację. W ODF - to trzeba zrobić, ustandaryzować i już za kilka lat będzie standard arkusza...
Kolejna sprawa. W OpenXML jest "Custom XML" - czyli format pozwalający rozszerzać OpenXML i integrować jakieś systemy zaplecza i osadzając pewne dodatkowe informacje które np. wykorzystuje jakiś proces biznesowy itp. A na to nakładany jest sposób prezentacji. Całkiem przyzwoite możliwości - pytanie dlaczego ODF tego nie ma???

Polecam też blog pracownika (wiceprezesa?) Novella (Miguel de Icaza's)-
http://tirania.org/blog/archive/2007/Jan-30.html

Dosyć ładnie porównuje technikalia. OpenXML jest po prostu bardziej rozbudowanym formatem z większą ilością możliwości.

A na marginesie - co to przeszkadza że będzie kolejny format??? Przecież już mamy całą gamę nakładających się formatów... ODF i OpenXML różnią się znacznie w założeniach - i w potencjalnych zastosowaniach... Nie można ich utożsamiać.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania