Skip to: Menu | Main content

25 tys. po raz drugi...

watchdog, Czw, 2007-06-21 16:19

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o którego zamówieniach publicznych już informowaliśmy, ogłosił w 2006 roku - do dziś nie rozstrzygnięty - przetarg na 7 tys. komputerów osobistych. Jednak jak się okazuje, nie jest to koniec zakupów ZUSu. Według informacji podanych przez serwis gospodarczy Gazeta.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w terminie 3 tygodni rozpisać przetarg na kolejnych 18 tys. komputerów, co w sumie daje liczbę 25 tys.
Co ciekawe, jest ona dziwnie zbieżna z ilością licencji oprogramowania Microsoft (aktualizacje Windows i pakiety Office), które zostały niedawno zakupione za kwotę 62 mln PLN w ramach postępowania z grudnia 2006.

Powyższe porównanie zachęca do zadania sobie kilku podstawowych pytań:

  • Czy obecne dwa przetargi to jedynie kolejny etap planu sukcesywnego unowocześniania sprzętu?
  • Jaki jest cel wymiany 25 tys. z 30 tys. komputerów posiadanych ogółem, z których większość nie jest najstarsza i swobodnie podołałaby prostym zadaniom biurowym?
  • Czy do nowych komputerów ZUS ma zamiar nabyć oprogramowanie, czy też skorzystać z licencji niedawno zakupionych uzupełnionych o systemy operacyjne komputerów wymienianych? (Dla przypomnienia: wśród 25.000 licencji były jedynie aktualizacje Windows.)?
  • Czy może wreszcie, ZUS kupuje obecnie komputery pod systemy operacyjne i pakiety biurowe, które kupił wcześniej, a z którymi nie radziły sobie starsze maszyny?

Ciekawe wnioski można również wysnuć z teoretycznego wyliczenia cen jednostkowych licencji i sprzętu. Okazuje się bowiem, że przy kwocie 62 mln zł., ZUS zapłacił za oprogramowanie około 2,5 tys. zł za pakiet. Z drugiej strony, w ramach planowanego zamówienia na 18.000 sztuk komputerów o wartości 40 mln PLN, średnia cena komputera wyniesie około 2,7 tys. zł. Naszym zdaniem relacja cen niemalże 1 do 1 nie może być w żaden racjonalny sposób uzasadniona i świadczy o rażącej niegospodarności. Co gorsza w świetle pytań postawionych w poprzednim akapicie, może się okazać, że sam zakup oprogramowania był nieuzasadniony i nie poparty możliwością jego wykorzystania.

Prawdopodobnie powyższe rozważania nie zmienią za dużo w działaniach ZUS. Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że przynajmniej przetarg, o którym mowa, zostanie przeprowadzony zgodnie z wymogami ustawy o zamówieniach publicznych. Jeśli jednak prawo zostanie w nim naruszone to informacja o tym na pewno pojawi się w naszym serwisie.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Więcej informacji na temat formatowania