Skip to: Menu | Main content

OPS-Wola: Jeden przetarg – kilka systemów. Nareszcie administracja nie boi się skorzystać z zalet otwartego oprogramowania.

Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Wola w Warszawie jest bardzo ciekawym przykładem racjonalnego podejścia do potrzeb użytkowników i ogłoszenia postępowania o udzielenie zgodnego z nim zamówienia publicznego.

Instytucja ta bowiem, nie zamawia uparcie systemów Windows -które przecież niemało kosztują – ale tam gdzie to jest możliwe, wymaga zainstalowania darmowego, linuksowego systemu operacyjnego Debian.

Pomimo, że zamawiający naruszył w tym przypadku przepisy PZP opisując przedmiot zamówienia za pomocą nazwy konkretnego produktu bez umieszczenie w tekście słów “lub równoważne”, to z zadowoleniem patrzymy na praktykę dokładnej analizy wymagań i kosztów i dopuszczania do wdrożenia dwóch różnych systemów operacyjnych, jeśli jest to opcja korzystniejsza.

Świadczy to o świadomości osób formułujących SIWZ, że poprawna współpraca systemów nie opiera się wyłącznie na jednym dostawcy oprogramowania, ale na innych czynnikach, takich jak wpólne protokoły komunikacji, czy formaty wymiany plików.

Podwójne standardy?

Wiem że to nieco niepoprawne politycznie, ale... nie macie wrażenia że stosujecie podwójne standardy? Podanie Windows XP w przetargu to "rażące naruszenie PZP", a podanie Debian GNU/Linux to "dobra praktyka"? Coś mi tu nie gra. Zwłaszcza, że zapewne nie zrobiliście gruntownej analizy potrzeb OPS-Wola w dziedzinie systemów operacyjnych, więc trudno powiedzieć czy Debian to na pewno najlepsze rozwiązanie w tym przypadku.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania